Słońce jest jednak wyjątkową gwiazdą - AstroSzort

Słońce od zawsze wydawało się ludziom wyjątkowe. Astronomia sprowadziła nas na ziemię i pokazała, że takich gwiazd jak Słońce są setki milionów, a w skali kosmosu jeszcze więcej. Jednak ostatnie doniesienia pokazują, że nasza gwiazda jest jednak pod pewnymi względami wyjątkowa. Drugim tematem są brązowe karły Luhman 16 A i B. Dowiedzmy się czegoś więcej na temat tych nieudanych gwiazd. 👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! .
- Padnę ze śmiechu jeśli starship wyląduje na księżycu a teleskop Webba jeszcze nie wystartuje xd
Tu polecam zerknąć podział majątku Lublin , można też gdzie indziej szukać. - Zarz zaraz.. to promieniowanie nie jest "wyrzucane" ze słońca z prędkościowa światła?
Chyba ze chodzi o wędrówkę promieniowania z wnętrza gwiazdy na powierzchnie.
- fajne grafiki komputerowe... mówią o plamach na Slńcu??? ciekawe jak to widzą na tle bulgocącej lawy
- Naukowcy bronią swoich dyplomów i piszą pracę naukowe wymyślając bajki.w nauce jest bardzo dużo bajek. O słońcu także. Ma tyle miliardów lat i jeszcze wodór się nie skończył jako paliwo do rzekomych reakcji jądrowych 😀. Ja wolę wierzyć że bociany przynoszą dzieci
- Pytanko
Czy możemy zapalić Jowisza, lub Saturna?
Gdybyśmy dostarczyli im więcej materii, czy byłoby możliwe przekształcenie ich w gwiazdy?
Była koncepcja uszczuplenia Słońca o część materii, by wydłużyć jego żywot. Na tej samej zasadzie, czy dostarczenie dodatkowej materii tym olbrzymom mogłoby spowodować ich przekształcenie się w gwiazdy? A może odpowiednio potężny wybuch termojądrowy byłby w stanie rozpocząć reakcję syntezy w ich chmurach?
- chyba schudłeś :)
- Czy wąż ma ogon? Odpowiedź: wąż ma wyłącznie ogon.
- Szanuję konetnt jak cholera i oglądam jak szalony! Spontanicznie piszę komentarz, który mam nadzieje, będzie czymś w rodzaju konstruktywnej krytyczki, takiej małej krytyki, ale zupełnie maleńkiej. Od czasu do czasu poprzedzasz wyraz krótką samogłoską co powoduje jakbyś mówił z dziwną manierą, wyraźnie słychać to przy podziękowaniach patronom, ale nie tylko. Być może niezłym pomysłem będzie zwrócić na to uwagę. Pozdrawiam i uwielbiam ;)
- jeśli dobra trwa 24 i pół dnia to znaczy, że dobra powinna trwać 24 + 12 h?
- Tam znajduje się portal :) pozdro
- Wg NASA, ostatnie obrazy z Teleskopu Hubble'a sugerują, że krzem, żelazo, neon oraz wszystkie podstawowe pierwiastki są starożytne w porównaniu z przewidywaniami modelu gazowego. Niespodziewana obecność żelaza we wczesnym Wszechświecie została również potwierdzona przez teleskop Spitzer. Obecność żelaza we wczesnym Wszechświecie oraz dorosłe struktury galaktyk podważają przewidywania i ujawniają bezużyteczność modelu gazowego. Kwazary we wczesnym Wszechświecie również wykazują dostrzegalnie większą koncentrację żelaza, niż w naszym Słońcu. Wczesna obecność żelaza uderza w podstawowe założenie, że Wielki Wybuch rozpoczął się jako "eksplodująca osobliwość". Sugeruje, że obfitość cięższych pierwiastków istniała już 1 miliard lat po Wielkim Wybuchu, lub też wielkim "trzaśnięciu" albo "rozkwicie". Obecność żelaza i krzemu w oczywisty sposób poddaje w wątpliwość założenia modelu gazowego, wg którego cała materia zrodziła się w wybuchu osobliwości.
- jasnowidz z czluchowa nie zna odpowiedzi bo nikt go jeszcze o to nie zapytal he
- 13:20 XD
- Przez tą depresyjną muzykę nie da się oglądać
- L l k
- czy jesteśmy w stanie stworzyć jakieś mikro słońce w jakimś pojemniku próżniowym ?
- A suchar?
- Teoria względności a obserwowalny wszechświat. My obserwujemy wszechświat z zewnętrznej części galaktyki i poruszamy się tym samym o wiele wolniej niż ,, teoretyczny,, obserwator w jej centralnej części czy w związku z tym ten obserwator żyje w innym czasie i obserwuje inny okres istnienia wszechświata?
- Jeśli dobrze rozumuję: gdybyśmy wzięli jakimś cudem jakąś planetę, rozpędzili ją i zderzyli z jakąś masywną planetą, to jest szansa na to że w wyniku połączenia ich mas stworzymy komuś, gdzieś tam przyjazne słoneczko do rozwoju np. życia?
- Gdzieś to chyba było już mówione, ale...
Środek wszechświata.
Czy naprawdę nie da się wyznaczyć choćby w przybliżeniu?
Wyobraźmy sobie:
stół bilardowy, biała bila na linii, pozostałe bile ułożone w trójkąt.
Uderzamy w białą w kierunku pozostałych (następuje Wielki Wybuch).
Bile toczą się w różnych kierunkach.
Ale gdyby sprawdzić ich kierunek i zwrot, oraz, badając, odwrócić ich zwrot, można sprawdzić skąd wyruszyły.
A badając, powiedzmy cztery z różnych kierunków, można dojść do wniosku, gdzie było centrum.
Jestem pewien, że nie tylko ja będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam.