Pulsary, czarne dziury, kwazary – najbardziej egzotyczne w kosmosie
Prelegent: dr hab. Leszek Błaszkiewicz (Wydział Geoinżynierii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie).
Opis:
Jednymi z najbardziej intrygujących obiektów kosmicznych są te najbardziej gęste. Stanowią naturalne laboratoria dla astronomów oraz fizyków. W tych „kosmicznych laboratoriach” można zdalnie badać zachowanie bardzo skondensowanej materii. Obserwacje tego typu obiektów prowadzone są w szerokim zakresie widma elektro .
- Bardzo ciekawy wykład
- To jest prosty wzór? Dla mnie to skomplikowane równanie.
- Właśnie Wenus. Proszę mi powiedzieć czy zdjęcie z jej powierzchni wykonane przez ZSRR było możliwe. Skoro podaje się, ciśnienie, temperaturę i skład "atmosfery" Wenus to powinniśmy mieć tam do czynienia z cieczą nadkrytyczną (scCO2). Nie wyobrażam też sobie by jak informują wiatry w takiej fizyczności 300 km/h były w ogóle możliwe. Chciałem też dodać że ciśnienie jakie jest podawane do publicznej wiadomości panuje w warunkach ziemskich na głębokości kilometra pod powierzchnią oceanu gdzie panują całkowite ciemności.
- swietny wyklad, wiecej takich
- Dobry wykład - porządkujący spójnie kilka zagadnień i dobrze zilustrowany. Bardzo wartościowy kanał. Dziękuję!
- Trochę rozczarowany.
Pan Leszek zawsze akuratny i ciekawy, a tu przez pół prelekcji zamiast o tytułowych pulsarach, czarnych dziurach i kwazarach, o historii opowiada...
😳😔
- Pozdrawiam Olsztyn 🔭🌌
- Świetny wykład, czekam na kolejne. Proszę się nie zrażać liczbą subskrybentów. Ludzie nie wiedzą co tracą. W końcu odkryją ten kanał.
- dr Leszek to jest gość, niedługo może zacznie wychwalać chmury z bonga, xD
- Takie wykłady to ja lubię! I pytanie. Czy materia, która tworzy gwiazdy neutronowe, jeżeli zostanie dostarczona na Ziemie, np łyżeczką, zostanie rozprężona do warunków panujących u nas, czy będzie dalej b zwarta, ciężka?
- warzy się w Polsce Jopejskie, warzy. Kilka browarów warzy.