Obiekty Układu Słonecznego: Galileuszowe księżyce Jowisza - AstroLife

AstroLife na facebooku: https://www.facebook.com/astrolifepl Muzyka: AstroPilot (https://www.facebook.com/astropilot) Credits: NASA/ESA .
- Odwiedzone po ponownej propozycji yt
Zerknij sobie też i tu kurieremila.pl - kurier Irlandia Polska , podobało wam się? - Świetny, profesjonalny film naukowy. Dziękuję za wszystkie informacje!
- Czy to zbieg okoliczności, że Galileusz - 1610, a film ma długość 16:10 ? ;-)
- Oglądało się jak zawsze cudownie... Pozdrowionka Mateusz
- Fantastyczny filmik.Dzieki za niego.
- Obserwowałem Jowisza i jego księżyce i było to dla mnie początkującego astroamatora coś niesamowitego.
- polecam bardzo ładny obraz do obejrzenia planety Jowisz, może juz widziałeś https://www.youtube.com/watch?v=4C2wQX8mf0I&list=PLqyajRHpiFgKybRa6JICXOiUW-hDr9F4L&index=2&t=4s
- Świetnie opracowany filmik, jak zawsze z przyjemnością się ogląda. Mam tylko jedno pytanie: czy nie powinno się wymawiać nazwy księżyca Io fonetycznie Ijo?
- Dzięki za pracę jak zawsze ciekawie
- Pamietam, jak przed laty (jeszcze przed Internetem) zwykla lornetka ogladalem wieczorne niebo. Wiedzialem, ze ta duza gwiazda to Jowisz. Spostrzeglem, ze przy niej w lini prostej ustawione sa 4 diamenciki. Nastepnej nocy zauwazylem, ze te diamenciki zmienily swoje polozenie. Przez kilka nastepnych nocy ogladalem i rysowalem ich polozenie. Frajde mialem niesamowita. Dowiedzialem sie, ze sa to tzw ksiezyce Galileuszowe. Czulem sie wtedy odkrywca niemalze rownym Galileuszowi.
- Świetny film
- Bardzo dobry przekaz. Te księżyce to jak ; Io = Wenus , Europa = Ziemia/Ocean. Ganimedes= Mars, - Kalisto = Tiamat. Ciekawe, dlaczego grawitacja Jowisza nie rozbiła księżyców tej planety? Wciąż utrzymuje się , że pas planetoid jest dowodem na działanie grawitacji Jowisza, który nie pozwolił się scalić planecie, chociaż jej orbita jest znacznie dalej niż orbity jego księżyców. Ponoć z tego pasa ubyło już 99% jego masy.I czy to prawda że atmosfera na Ganimedesie to przede wszystkim tlen? Starożytne przekazy podają, że Słońce jest drugą gwiazdą.Przy pierwszej nie mogło powstać życie.Zapewne brązowy karzeł.
Pozdrawiam i jestem pełna uznania dla Pana pracy ,której temat zawsze mnie fascynował.
- Tam nie wkradł sie mały błąd przy końcu, bo mówisz "Ganimedes wyglądał mniej więcej tak" a pokazujesz Jowisza? W tamtym miesiącu miałem okazje oglądać przez moją 8 calówkę tranzyt Europy. Chwilami gdy atmosfera była stabilna, widok w powiększeniu x255 był niesamowity. Pięknie widoczny cień na tarczy Jowisza, jak i sama struktura gzowego giganta. Pierwszy raz udało mi się wtedy tak szczegółowo zobaczyć WCP na taki widok kopara opadła :P
- Obejrzałam z przyjemnością. :)
Jowisz, to bardzo dziwny obiekt, ze względu na swoje paski i przez to jest fascynujący.
Księżyce, o których tu opowiadasz mają swoje imiona.
Mam wrażenie, że nasz Księżyc jest bezimienny. :)
To tak, tak jakby pieska nazywać pieskiem, a kotka - kotkiem. ;)
- super film !!!!, przyjemnie się oglądało
- Czy lornetką 12x40 dostrzegę jakiś księżyc (inna sprawa jak bardzo) ?
- Przeżyłem szok gdy pierwszy raz zobaczyłem Jowisza z jego księżycami. Dla mnie najciekawsza planeta układu słonecznego. Między innymi dzięki tym „gwiazdom Medycejskim”. : )
- To może teraz o księżycach Saturna? Tytan, Dion, Rea, Tethys, Japet - są widoczne w 8" teleskopie :) Raz nawet mrugnął mi Enceladus.
- Który dał łapkę w dół?
- Powiedziałeś zwykłej małej ...... już się zacząłem śmiać że wskażesz na tą rurę obok ciebie a tu nagle lornetka. Odcinek bardzo interesujący. Jowisz był drugim obiektem jaki widziałem przez lornetke. Pierwszym obiektem który próbowałem zlokalizować przez teleskop. Pozdrawiam i życzę ciekawych obserwacji.