Mapa Drogi Mlecznej - Astronarium odc. 82
W tym odcinku pokazujemy, w jaki sposób polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali trójwymiarową mapę Drogi Mlecznej i co można z niej wyczytać.
Premiera: 5.09.2019 r.
#OGLE #DrogaMleczna #galaktyka .
- Bląd, w miescie budynki nie ruszają się, a obiekty w kosmosir pozwalaja po czasie ujrxec co jest za nimi. Blrdne porownanir do miasta
Jak dla mnie dość ciekawe,
systemy wentylacyjne lublin , warto było ?
- Trele morele.. a byliście tam że mówicie? Nawet galaktyka jest dyskiem!
- Co to znaczy "powyzej plaszczyzny" dysku?
- kto jest lektorem?
- Super
- Super program.
- Zakrzywienie dysku galaktyki jest zgodne z zakrzywieniem przestrzeni przez falę grawitacyjną.
- Jedno wyjasnienie. Dla czego nic nie spada? I tylko wisi mimo ze predkosc z jakiegos powodu jest niesamowita
- Brawo. Gratulacje.
- No i na podstawie zakłóconego rozkładu masy na niektórych fragmentach zewnętrznych ( najbardziej oddalonych od centrum Galaktyki) partii układu gwiazd- nasza Galaktyka miała 125 mln lat temu bliskie spotkanie ( grawitacyjne) z inna Galaktyką, która to zaburzenie wywołała. Ja chyba do następnego takiego spotkania nie dożyję, szkoda, że Państwo tego zjawiska na niebie nie zobaczą w TVP Info, ale to musiało być piękne .
Stary
- Od 6 min. z hakiem, rozpoczął sie sie paskudny podklad muzyczny, nie dalem rady wysluchac tych ciekawych rzeczy do konca. Dociagnalem do 13 minuty i wylaczylem. Zapanowala BŁOGA CISZA i doznalem ulgi niczym facet po torturach.
- thX
- Mistrzostwo Świata i okolic. Absolutnie.
- co chwilę jak wpadam na ten film to mam ochotę lajkować, ale już raz zrobiłem i więcej się nie da, spuper film!!!!!!! :)
- Na pierwszy rzut oka widać, że masa nie jest równomiernie rozłożona wokół środka rotacji galaktyki i to powinno powodować powstanie jakichś dodatkowych sił bądź pulsacji przyciągania grawitacyjnego w czasie. Czy te zmiany zostały dla Ziemi obliczone i skorelowane ze zmiennościami na ziemi, np zmiennością klimatu?
Stary
- to proste, galaktyka obraca sie wokol wlasnej osi, a dodatkowo delikatnie całą płaszczyzną
- 🌍🕊️✋📯🌷🎀🇵🇱
- Super, tylko muzyka nie ta. Pozbawia gwiazdy ich wspanialosci, tajemniczosci.
- Fascynujący jest fakt , że obserwując gołym okiem gwiazdy Drogi Mlecznej , np. skupiając się na jednej z nich , oddalonej od Ziemi o ok. 30 tyŚ. lat świetlnych , widzimy tą gwiazdę taką jak wyglądała 30 tyś. lat temu , kiedy na ziemi nie było żadnej jeszcze rozwiniętej cywilizacji. A jeszcze bardziej fascynujące jest to , że oglądając głębokie pole teleskopu kosmicznego , widzimy galaktyki z okresu kiedy nawet nie uformowała się Ziemia , lub nawet z okresu kiedy gwiazdy dopiero się formowały z obłoków pyłu i gazu . Czyli widzimy w jednym momencie niemal całą "HISTORIĘ" wszechświata , którego powstanie szacuje się na ponad 14 mld. lat wstecz. Poza tym innym fascynującym faktem jest to , że np. "NIE WIDZIMY JESZCZE TEGO CO JUŻ DAWNO ISTNIEJE I JESZCZE DŁUGO MOŻEMY TEGO NIE ZOBACZYĆ , LUB WIDZIMY COŚ CZEGO JUŻ OD DAWNA MOŻE NIE BYĆ , A MY BĘDZIEMY TO COŚ WIDZIEĆ MOŻE NAWET JESZCZE PRZEZ MILIONY LAT ". "Droga Mleczna" , niby coś gigantycznego ( średnica kilkudziesięciu tyś. lat świetlnych ) , ale w skali wszechświata to tylko "malutka kropka", jedna z wielu miliardów. Ogrom wszechświata wykracza poza możliwości naszej wyobrazni.
- Kiedy na ta animacje patrze , kojarzy mi sie z wirem wodnym. Nie tylko jesli codzi o roznice predksci pomiedzy srodkiem a brzegiem wiru , lecz rowniez z powodu tworzenia sie ,, harmonicznych fal ´´ czyli oscylacji. Zadziwiajace , jak zrozumienie malego zjawiska fizycznego ulatwia pojecie zasad sil kosmicznych.