Kratery, asteroidy i obrona planetarna. Podcast o kamieniach spadających z nieba | dr Anna Łosiak

👉 https://patronite.pl/radionaukowe​​​ 👉 https://radionaukowe.pl/ - Przeciętna asteroidka porusza się z prędkością 20 kilometrów na sekundę – mówi w Radiu Naukowym dr Anna Łosiak, geolożka planetarna z Instytutu Badań Geologicznych PAN. Ta gigantyczna prędkość ma znaczenie. – Zderzenie asteroidalne jest najbardziej porównywalne do wybuchu bomby jądrowej. Praktycznie w jednym punkcie następuje wyzwolenie ogromnej i .
- super ciekawa rozmowa
Warto też zobaczyć na stronie: pierścionek z bursztynem więcej to już w google trzeba. - Chwała algorytmowi za polecenie kanału.
Pani Karolino mistrzostwo świata <3
- 👍
- Kolega kiedyś mi powiedział, że kalendarz Majów kończył się w 2012 roku w grudniu....
Przypominam,że to oni mieli najdoskonalszy kalendarz tamtych czasów...
Wtedy też walnęło w Czelabińsku...
PRZYPADEK???
- Pani profesor jednak nie wzięła pod uwagę budowy Asteroid. Nie kazda da się załatwić impaktorem (statkiem uderzeniowym). Wynika to z budowy. Niektóre asteroidy są zbudowane z gruzu. Co wtedy? Impaktor się wbije w asteroidę i nic jej nie zrobi (a chodzi tu o jej minimalne spowolnienie lub zmianę orbity. Efekt Yarkowskiego jest możliwy ale równie dobry jak nie lepszy jest holownik grawitacyjne. Czyli mały sztuczny ksiezyc który zaburzy orbitę kolizyjna. Można też użyć laserów by strzelając w asteroide stworzyć jej sztuczny silnik odrzutowy. Tak więc pomysłów jest wiele. Ale zależy od budowy asteroidy.
I najważniejsze co z kometami? W sumie pytanie retoryczne bo przed nimi nie ma żadnej obrony.
- Dodam trochę dowodow. Najnowsza teoria mowi ze mieliśmy 2 księżyce na tej samej orbicie. Ma o tym świadczyć roznica miedzy jasna strona księżyca i ciemna. Chodzi mi o gruposc płaszcza. Oba księżyce były na orbicie synchronicznej czyli ich obrót byl taki ze widzieliśmy jedna stronę. To ważne. Dlatego ze po uderzeniu strona jasna (morza widoczne jako plany) były defakto morzami ławy. Nie mogło do tego dość w czasie pierwszego importu z Tea. Dlatego ze wtedy orbita nie była taka by morza ławy powstały tylko z jednej strony.
- Nie chce nikogo poprawiać ale jest 200 kraterów dlatego ze 70% ziemi to oceany. A to daje nam viekawa konkluzje. Czytałem artykuł (choć potem tez zostało to powiedziane w dokumencie Wszechswiat z Discovery. Ze ta 9km asteroida udezyla w bardzo złe miejsce. Trafiła z płytkie morze ale też z pokłady siarki (resztę można samemu wyedukować) teraz zastanówmy się co by się stał gdyby uderzyła ona w środek oceanu? Zabila by dinozaury? Okazuje się ze nie. Oczywiście wzbudzona fala zrobiła by tsunami ale zabijając tylko stworzenia blisko wybrzeża.
Co to oznacza dla nas? Chroni nas też ukształtowanie naszej planety. Ocean w większości jest bardzo głeboki. Uderzenie nie oznacza wyginięcia.
- Ta naukowczyni jest świetna. Cudownie mi się jej słuchało. Nie mówi jak drętwa uczona, tylko jak geek opowiadający o swoim hobby.
- Pani doktor to genialna gawędziara 😁 wincyj 😉
- 👍
- Woda została "przyleciana" przez asteroidy🤔
- Wyplumsknęła🙂👍
- Dziękuję I pozdrawiam
- Świetna dziewczyna do słuchania. Obie Panie TOP!
- Ta pani oprócz bycia nerdem jest też przyjemna do słuchania, można prosić więcej?
- Jako dziecko zaczytywałam się w "Tajemnicy meteorytu Morasko". W książce była też opisana katastrofa tunguska. Też posiadłam tę wiedzę, czym się różni meteor od meteorytu;)
- Fajnie poprowadzona audycja i ciekawie wszystko opowiedziane przez dr Łosiak. Bardzo miło się tego słuchało. :)
- Świetny materiał, jeno intro za krótkie.
- A więc porada "Nie idź w stronę światła!" sprawdza się nie tylko w przypadku śmierci klinicznej. ;-)
- Wyjątkowo dobrze podane informacje wyjątkowo abstrakcyjne.