Astronomia w Twoim domu - Życie gwiazd i galaktyk
Wykłady i prezentacja on-line na żywo. Nagranie z 9.04.2020 r.
Spotkania z polskimi astronomami, którzy na czas społecznego dystansowania dla Was będą opowiadać o zagadkach gwiazd i kosmosu. Po wykładzie nasi eksperci odpowiadają na pytania od Was.
Zaproszony gość: prof. dr hab. Agata Różańska (Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie)
Temat: Życie gwiazd i galaktyk
#gwiazdy #galaktyki #kosmos
Ilustracja ja .
- Plan kolejnych transmisji:
14.04 – „Fale grawitacyjne", dr hab. Michał Bejger
16.04 – „Kosmiczne badania Słońca i jego aktywności", dr hab. Arkadiusz Berlicki
21.04 – „Ciemność widzę, widzę ciemność! Czyli o ciemnej materii opowieść”, dr hab. Wojciech Hellwing
Spotkania będą się rozpoczynać o godzinie 18, szczegóły mogą ulec zmianie.
A może i takie?
http://krolewskiestrony.eu/ , warto było ?
- Dlaczego patrząc w głąb Wszechświata (czyli wstecz w czasie) widzimy tylko już gotowe galaktyki, a nie widzimy powstających galaktyk?
- Bardzo ciekawy wyklad mimo mega usypiajacego glosu. Czuc ze p. ddr.hab rzeczywiscie nie m aikry boszej czyli cohones.
- Wiek w latach świetlnych?
- Co za bujda pod koniec tego wywiadu pani chyba se coś naćpała i nie wie co gada nie jesteśmy my ludzie w stanie coniekturych zeczy zbadać nie mamy takiej technologi ,
- Większych bzdur. Nie słyszałem nigdy!
- Czy jest dostępny obraz fal grawitacyjnych?
- jak niemasz nic pszeciwko to zlapie te fale ,pomiendzy no?????? jednak odnosinikiem jest czarna dziura pszyjmuje tfojom teorje a co w praktyce
- Ten zakres jest niepełny .......
- Dziekuje. Zycze o wiecej pewnosci siebie przy nagrywaniu. Swietny wyklad.
- stygnie dłużej a nie wolniej, niż wiek W
- Ok, ktoś mi może powie, że się czepiam, ale jednak ten komentarz napiszę. Nie żaden Teleskop Hubbla i nie żaden Teleskop Webbsa. Przepraszam, ale jeżeli ktoś tytułuje się "prof. dr hab.", to takich błędów popełniać nie może. Koniec, kropka. Niech mi tylko ktoś nie mówi, że to zwykłe przejęzyczenie. W astronomii tych dwóch nazw własnych używa się często wielokrotnie w jednym zdaniu. Ja nie mam tytułu przed nazwiskiem, a rozbudzony o 3 nad ranem, jestem w stanie obie przeliterować. Wykładowca odpowiada za przekazywanie wiedzy, więc musi uważać na błędy, bo są one potem powielane.
Co do reszty wykładu... Ech, chcę wierzyć, że wynika to z pewnych uproszczeń, czy skrótów myślowych. Obawiam się jednak, że nie do końca. Co chwilę słyszałem coś, co gryzie się z moim stanem wiedzy (powiedzmy, że ubzdurałem sobie, że coś tam wiem). Tak na szybko:
- "ciężkie pierwiastki powstają w wybuchach supernowych" - Czy to nie jest czasem mocno przestarzała hipoteza (ja o tym czytałem jakieś 25 lat temu)? Wg. pani profesor "wszystkie" ciężkie pierwiastki tak właśnie powstają. Z tego, co jest mi wiadomo, wcale nie tak dużo ciężkich pierwiastków powstaje w ten sposób.
- "wszystkie gwiazdy muszą być w galaktyce" - A np. gwiazdy "wystrzelone" z galaktyk przez centralne czarne dziury, np. podczas łączenia galaktyk i supermasywnych czarnych dziur?
- "wiek galaktyk ustalamy, tylko i wyłącznie, na podstawie wieku gwiazd" - Hmmm... Czy aby na pewno? Przesunięcie ku czerwieni danej galaktyki, mówi nam coś o jej odległości, a to pośrednio mówi nam też coś o jej wieku. Mylę się?
- "czarnych karłów nie zaobserwowaliśmy do tej pory" - Mocne uproszczenie? Chyba jednak nie (patrz poniżej). Z tego, co jest mi wiadomo, Wszechświat jest zbyt młody, żeby takowe w ogóle istniały.
- "zaobserwowaliśmy tylko brązowe karły (jako dalsze stadium białego karła)" - Pani profesor... Pani poczyta jeszcze raz na temat białych, czarnych i brązowych karłów (ten trzeci nie ma z dwoma pierwszymi nic wspólnego!). Przepraszam, naprawdę nie chcę być złośliwy, ale... ugryzę się jednak w język.
- "brązowy karzeł świeci światłem widzialnym" - Ech, jak wyżej.
- "biały karzeł nie zapada się ze względu na ciśnienie (z promieniowania?) równoważące jego masę" - I znów te karły. Pani profesor, czyli jak już biały karzeł przestanie "świecić/promieniować", to wg. pani się zapadnie, tak?
Dziękuję i przepraszam. Po prostu nie byłem w stanie się powstrzymać.
- Bardzo interesujący wykład, dziękuję 🌺
- Kiedy wystrzelimy Polski Prom Kosmiczny?
- Fajny ten wykłąd bardzo fajnie Pani tłumaczy
- Autorom podziękowania ślę serdeczne . Budzimy iskierki WIEDZY by je rozdawać.. Sprawdzaj, doświadczaj.. ignorancją arogancją wspieraliśmy system. Świetny materiał edukacyjny. z pasją przedstawiony temat '' wystarczy zacząć od siebie zdając sobie sprawę o czym tu jest mowa. a treść przemówi do WAS'' podaj dalej.Polecam.
- Ksomiczny wyklad
- Grawitacja jest najslabsza, ze znanych sil natury
- Głupia teza świecenia gwiazdy..!
- Świetna i profesjonalna dawka wiedzy , w sposób przyswajalny dla każdego. Serdecznie pozdrawiam, czekam na więcej .