Asterosejsmologia - Astronarium odc. 13
Teleskop jako kosmiczny sejsmograf? To nie fikcja, astronomowie potrafią obserwować drgania gwiazd i poznać dzięki temu budowę ich wnętrz. Ten dział astronomii nosi nazwę asterosejsmologii.
"Astronarium" przedstawia najnowsze badania Kosmosu. Opowiada o tajemnicach Wszechświata i polskich naukowcach, którzy je zgłębiają.
Odcinek 13 - Asterosejsmologia
Premiera: 31.10.2015
#gwiazdy #asterosejsmologia #astrosejsmologia
Oficjalna wi .
- dzięki , mega ciekawe odcinki :)
Więcej macie na tej stronie
iproserwis.pl/naprawa-iphone/11.html - może i więcej, ale czy ok?
- Program bardzo interesujący. Drażni mnie jednak nieco użyta tu nazwa dziedziny nauki "asterosejsmologia". To dla mnie równie dziwne jak gdyby ktoś nagle zaczął używać słowa "asteronautyka" zamiast "astronautyka".
- No i znów trzeba Michała pochwalić 😀!!! Pozdro.
- Detekcja modulacji jasności gwiazd jest zupełnie nową dziedziną astronomii. Prawdopodobnie na dlugi okres czasu nam zostanie tylko możliwość detekcji amplitudowej, bo do rozróżnienia częstości( lub tylko fazy) nie wystarcza moc światla
nawet z największych teleskopów. Do tego przystępuje potrzeba opracowywania bardzo pomałych dziejów. Życzę powodzenia
naukowcom, którzy prowadzą badania w tej dziedzinie, niech im gwiazdy grają!
- Jak można usłyszeć obiekt, jeśli między źródłem dźwięku a słuchaczem jest tłumik (w postaci próżni lub dźwiękoszczelnej szyby). Tu na Ziemi zrobiono eksperyment polegający na tym że w zamkniętym dźwiękoszczelnym pomieszczeniu rozmawiały dwie osoby, były niewidoczne, ale w drugiej części pomieszczenia była paczka po chipsach i kamera znajdująca się po drugiej stronie dźwiękoszczelnej szyby wycelowana prosto w tą paczkę. I teraz trzeba zapiąć pasy :)
Na podstawie mikrodrgań ten paczki chipsów udało się odtworzyć dźwięki panujące w tym pomieszczeniu w tym i rozmowę ukrytych w nim osób. Efekt konwersji był zdumiewający, bowiem dało się zrozumieć większość słów już przy pierwszym odsłuchu.
-
6:13Normalnie KLON z Lotu nad kukułczym gniazdem..
https://media.timeout.com/images/100690193/image.jpg
- Jak odróżnić regularne puchnięcie i kurczenie gwiazdy od na przykład układu podwójnego w którym jeden ze składników nie jest widoczny, a orbity ustawiły się tak, że widoczny element jest po prostu ciut bliżej i ciut dalej - regularnie. Czy nie dałoby to wrażenia takiego samego jak puchnięcie i kurczenie.?
- Mało wręcz wiemy o słońcu a co dopiero o gwiazdach podobnych mu... tak oddalonych od ziemi... obserwacje gwiazd odległych są delikatnie ujmując, oczywiście moim zdaniem dość absurdalne
- Nie jestem pasjonatem astronomii, jednak zawsze byłem ciekawy wszechświata. Uważam, że Wasz matriał jest jednym z najbardziej wartościowych jakie kiedykolwiek widziałem na YT i w TV w ogóle. Bardzo dziękuję. Nie pojmuję jak to możliwe, że nie macie setek tysięcy subskrypcji, a już kompletnie absurdalnym jest kciuk w dół... Gdyby TV produkowała więcej takich rzeczy, to bym chyba telewizor kupił :)
- Aha, po obejrzeniu kilku odcinków ma się wrażenie Deja Vu. Te samy tematy są powtarzane raz za razem w całej serii przez co puchnie jak gwiazda bez przyrostu treści, nie mówiąc już że śmierdzi z daleka propagandą TVP.
- Kolejny znakomity film!!!
- wow! astronomię zgłębiam od prawie 20 lat, a nigdy o tym nie słyszałem...
- Jak można dawać łapę w dół tak kapitalnemu programowi?
- Niezwykle ciekawe! Rosłem z programami Sonda, Kwant, czy Laboratorium i po latach posuchy wreszcie pojawił się ciekawy program. Tyle się działo w ostatnich latach, jest o czym rozprawiać.